Gå direkte til innholdet
Intuition
Spar

Intuition

Forfatter:
pocket, 2023
Dansk
Serie: AFTRYK

Henri Bergsons essay om intuition blev skrevet i 1903 med titlen Introduktion til metafysikken. Det er i dette veloplagte og komprimerede lille skrift, at han udvikler sin filosofiske metode: den intuitive erkendelse.

”At filosofere”, skriver Bergson, ”består netop i ved hjælp af intuitionen at placere sig indvendigt i den konkrete virkelighed”. Men før man kan opnå den intuitive erkendelse, må man blive fortrolig og venskabelig med virkelighedens overfladiske fremtrædelser. Vejen til metafysik begynder i videnskabelig viden.

Bergsons filosofiske intuition er ikke blot en erkendelsesteori om virkelighedens interne forbindelser, i deres egen ret, bag ved vores sprog og symboler, men er også en økologisk bevidst etik.

Intuition er en del af bogserien AFTRYK, der samler korte og vedkommende filosofiske tekster med væsentlig virkningshistorie. Martin Hauberg-Lund Laugesen har skrevet introduktionen til teksten, der gør den relevant for studerende såvel som andre læsere med interesse for intuitiv erkendelse, erindring, tid og metafysik.

Undertittel
Introduktion til metafysikken
Forfatter
Henri Bergson
Oversetter
Søren Rosendal
Opplag
1
ISBN
9788793535985
Språk
Dansk
Vekt
143 gram
Serie
AFTRYK
Utgivelsesdato
1.11.2023
Antall sider
100