Gå direkte til innholdet
Videnskabsteori for begyndere
Spar

Videnskabsteori for begyndere

Det kan være svært at opnå forståelse for, hvad der karakteriserer det videnskabelige arbejde. I Videnskabsteori for begyndere får du en introduktion til den videnskabelige måde at tænke på. I kort og lettilgængelig form fører bogen læseren gennem de forskellige hovedretninger og grundbegreber, som fx positivisme, hermeneutik, falsifikation og paradigme.

Bogen giver læseren forudsætninger for at forholde sig kritisk til både videnskabelige og mere hverdagsrelaterede tekster og er fuld af konkrete eksempler, der gør de teoretiske ræsonnementer tydeligere og lette at forstå. Videnskabsteori for begyndere den perfekte bog til dem, der for første gange skal arbejde videnskabeligt, eller som endnu ikke har det fulde overblik over de forskellige hovedretninger og grundbegreber, der er inden for videnskabsteori.

Denne 3. udgave er revideret og omarbejdet. Den inkluderer nye kapitler og en ny struktur, så den nu består af en første del, der er er teoretisk og diskuterer videnskabelige principper. Anden del giver eksempler på, hvordan principperne anvendes, og tredje del er en sammenfatning, der binder de to første dele sammen.

Oversetter
Knud Michelsen
Opplag
2
ISBN
9788702326925
Språk
Dansk
Vekt
314 gram
Utgivelsesdato
21.7.2021
Forlag
Gyldendal
Antall sider
240