Gå direkte til innholdet
Unga poeters sällskap
Unga poeters sällskap
Spar

Unga poeters sällskap

Les i appen vår eller last ned

Max och klasskompisen Ella ser en lapp om en poesigrupp. Gruppen kallar sig "Unga poeters sällskap” och träffas ibland för att läsa och skriva poesi.

Både Max och Ella går dit. Där träffar de Emil och Ira, och de fyra bildar en egen grupp. Och det dröjer inte länge förrän Max blir intresserad av Ira.

Författaren Mårten Melin är briljant när det gäller att skildra ung kärlek. I serien om Max skriver han om närhet och sex ur ungdomars perspektiv. Det är sju böcker som  kronologiskt följer Max från den allra första förälskelsen. Unga poeters sällskap är femte boken i serien.

Mårten Melin bor i Lund, är utbildad bibliotekarie och har gått Skrivarlinjen och Skrivpedagogutbildningen på Skurups folkhögskola. Han debuterade som författare 2003 och har sedan dess gett ut nästan 100 böcker för barn och unga. Mårten besöker varje år skolor över hela landet och berättar om att skriva och om att läsa.

Bibliotekstjänst sa så här om boken Det har hänt en sak i samma serie: ”Med boken berättar författaren Mårten Melin om kärlek, erotik och vänskap på ett väldigt berörande sätt. En bra bok att sätta i händerna på kärlekssugna (vilket inkluderar i princip alla) tonåringar.” (Anna Hjerpe, BTJ-häfte 5/2019)

Lättlästa böcker från Nypon är ofta något kortare, har alltid ett lättare språk och ett innehåll anpassat för den tänkta läsarens ålder.

Forfatter
Mårten Melin
Alder
12-15 år
ISBN
9789179875541
Språk
Svensk
Utgivelsesdato
13.1.2022
Tilgjengelige elektroniske format
  • Epub - vannmerket
Les e-boka her
  • Adlibris app
  • Lesebrett
  • Datamaskin