Gå direkte til innholdet
Unelmasta totta
Spar

Unelmasta totta

Forfatter:
innbundet, 2009
Finsk
Kenen harmonikansoiton opettajan valmentamilla oppilailla on eniten Kultainen Harmonikka -kilpailun voittoja? Kenen harmonikansoiton opettajan oppilaat ovat voittaneet 14 Suomen mestaruutta?

Kyseessä on rovaniemiläinen Seppo Leino, josta on juuri ilmestynyt vaimonsa Ulla Leinon kirjoittama kirja "Unelmasta totta - Lapin harmonikkamusiikin isä Seppo Leino".

Sallasta kotoisin oleva Seppo Leino ponnisti syrjäseudulta sinnikkäästi kouluttautumalla ensimmäisenä lappilaisena harmonikansoiton Suomen mestariksi 1975. Sen jälkeen hän omistautui kolmen vuosikymmenen ajan kouluttamaan nuoria harmonikansoittajia, joista peräti seitsemän on soittanut Kultainen Harmonikan voittajaksi.

Seppo Leino on ainoa pohjoissuomalainen niiden kymmenkunnan suomalaisen joukossa, jotka ovat saaneet instrumentaalilevystä kultalevyn. Hänelle on myönnetty niin Lapin läänin kulttuuripalkinto kuin Rovaniemen kaupungin taiteilijapalkinto.

Kirjan mukana matkataan kiehtovasti Seppo Leinon elämäntaivalta sekä sen arjessa että juhlassa 50-luvun alusta tähän päivään. Kirjassa tutustutaan moniin suomalaisiin huippumuusikoihin, soittajiin, laulajiin ja matkataan Sepon mukana Lapissa ja maailmalla. Ollaan mukana hauskoilla keikkareissuilla ja tapahtumissa "laidasta laitaan".

Kirjan saatesanoissa kansliapäällikkö ja entinen maaherra Hannele Pokka toteaa: "Seppo Leinon elämä ja hänen tiensä syrjäisestä Sallan kirkonkylästä koko Suomen tuntemaksi harmonikkataiteilijaksi on lappilainen selviytymistarina parhaimmillaan."
Undertittel
Lapin harmonikkamusiikin isä Seppo Leino
Forfatter
Ulla Leino
ISBN
9789525823141
Språk
Finsk
Vekt
648 gram
Utgivelsesdato
1.1.2009
Antall sider
199