Gå direkte til innholdet
Två påsar pärlor
Spar

Två påsar pärlor

innbundet, 2022
Svensk
Alder: 6-9 år
– Det behövs bara pyttelite pärlor, säger Gott-Frida. Du kan strö dem över mackan. Eller hälla dem i ett glas vatten. Det är viktigt att du tar alla på samma gång. 
    – Okej, säger Melli.

Den magiska godisaffären är en serie lättlästa kapitelböcker för barn mellan 6 och 9 år. Böckerna är både spännande och roliga, och givetvis innehåller de även en del magi. Två påsar pärlor är den andra boken i serien, där Melli får chansen att önska sig något väldigt speciellt som sin första lön. Bokens läsbarhetsindex (lix) är 16. 

Susanna Lönnqvist är författare och barnbibliotekarie, med en uttalad målsättning att sprida läslust till alla barn. Hon skriver i flera olika genrer, både spänning, äventyr och humor. 

André Högbom är en kreativ mångsysslare och illustratör med en alldeles egen stil. Hans bilder är välgjorda, humoristiska och detaljrika. 
Illustratør
André Högbom
Alder
6-9 år
Opplag
1
ISBN
9789188871572
Språk
Svensk
Vekt
221 gram
Utgivelsesdato
18.1.2022
Antall sider
49