Gå direkte til innholdet
Top Secret
Spar

Top Secret

Forfatter:
innbundet, 2008
Finsk
Ketkä haluavat tuhota juutalaisvaltion, valloittaa sille luvattu ja annettu maa-alue? Löydämme Raamattumme sivuilta filistealaiset, assyrialaiset, egyptiläiset, meedialaiset, Haamanin ja kumppanit - tiedämme myös heidän kohtalonsa. Mutta ketkä ovat Israelin vihollisia tänään?

Me muistamme myös Joosuan ja Kaalebin, vakoilijat jotka lähetettiin Kanaanin maahan, me muistamme Gideonin, Simsonin, Saulin, Daavidin urhot ja lukemattomat muut Vanhan Liiton aikaiset sankarit. Mutta keitä ovat tämän päivän Joosuat, Kaalebit ja Daavidin urhot, vakoojat ja soturit?

Pekka Sartola on jälleen kerran paneutunut aiheeseen tunnetulla perusteellisuudellaan ja jäljittelemättömällä tyylillään. Tuloksena on huikea, jännittävä ja uskomattoman mielenkiintoinen katsaus tämän päivän Lähi-Idän tiedustelun, vakoilun ja terrorismin salaiseen maailmaan niin Israelin kuin sitä ympäröivien maidenkin osalta. Runsas ainutlaatuinen kuvitus.

Mitä tapahtui Syyriaan tehdyssä iskussa syksyllä 2007? Kuka oli Damaskossa helmikuussa 2008 tapahtuneen autopommi-iskun takana? Keihäiden ja miekkojen tilalle on tullut huikea nykytekniikka ja armoton kulissien takainen sota. Lue Top Secret, ja tiedät enemmän!
Undertittel
Katsaus tiedustelun, terrorismin ja vakoilun maailmaan: Lähi-Itä
Forfatter
Pekka Sartola
ISBN
9789529959730
Språk
Finsk
Vekt
524 gram
Utgivelsesdato
1.1.2008
Forlag
Ajanteos
Antall sider
347