Gå direkte til innholdet
Tilfældige ofre
Spar

Tilfældige ofre

Forfatter:
Dansk
Kriminalinspektør Izzy Jaynes aner ikke, hvad hun skal stille op. Politiet i Buckeye City har modtaget et brev fra en person, der truer med at dræbe ”tretten uskyldige mennesker og én gerningsmand”, som hævn for en efter sigende uskyldig dømt mands uretfærdige død. I et forsøg på at forhindre den morderiske hævnakt beder Izzy privatdetektiven Holly Gibney om hjælp til at opklare sagen. 

Samtidig drager den kontroversielle feministiske aktivist Kate McKay af sted på landsdækkende turné. Hun tiltrækker skarer af fans – men også fjender. Da en ubehagelig stalker går over stregen, hyrer Kate Holly som sin personlige bodyguard. Og i takt med at truslerne bliver mere og mere voldsomme, komplicerer Kates frygtløshed Hollys arbejde. 

TILFÆLDIGE OFRE er den dramatiske opfølger til HOLLY og en fængslende spændingsroman om uhæmmet vrede og retfærdighed, hvis to spor kolliderer i en lige dele skræmmende og spektakulær finale
Forfatter
Stephen King
Opplag
1
ISBN
9788740033212
Språk
Dansk
Vekt
638 gram
Utgivelsesdato
17.3.2026
Antall sider
539