Gå direkte til innholdet
Sylvi Kekkosen muotokuva
Sylvi Kekkosen muotokuva
Spar

Sylvi Kekkosen muotokuva

Les i appen vår eller last ned
Sylvi Kekkonen oli omana aikanaan merkillinen nainen jolla oli kammarinsa niin kuin kirjoittavalla naisella pitää ja tulee olla.

Sylvi Kekkonen (1900-1974) oli itsenäinen nainen suuren valtiomiehen vierellä. Valtakunnan ykkösrouvanakin hän onnistui säilyttämään yksilöllisen elämänsä ja asemansa Tamminiemen tiukkana emäntänä.

Sylvi Kekkosen muotokuva sisältää neljä Marja-Liisa Vartion ja Paavo Haavikon kirjoitusta presidentin puolisosta, joka kirjoitti, piti kirjallista salonkia ja oli jossain mielessä kuin varhainen feministi, sitä itse sanomatta.

Kirjoitusten taustalla on kahden naisen, kahden kirjailijan - Marja-Liisa Vartion ja Sylvi Kekkosen - ystävyys. Kirja on julkaistu alun perin vuonna 2000.

Marja-Liisa Vartio (1924-1966) ja Paavo Haavikko (1931-2008) olivat kotimaisen kirjallisuuden merkittävimpiä modernisteja.
ISBN
9789518848687
Språk
Finsk
Utgivelsesdato
9.8.2021
Forlag
Art House
Tilgjengelige elektroniske format
  • Epub - vannmerket
Antall sider
140
Les e-boka her
  • Adlibris app
  • Lesebrett
  • Datamaskin