Gå direkte til innholdet
Svält (lättläst)
Spar

Svält (lättläst)

En ung man med ont om pengar befinner sig i Kristiania. Hans ambition är att bli författare och att få ett stort genombrott. Men bristen på pengar gör att han ofta inte har råd att köpa mat, och ju mer utsvulten han blir, desto mer tappar han greppet om verkligheten.

I Svält får läsaren följa med i huvudpersonens alltmer absurda och osammanhängande tankeströmmar. Han behöver skriva för att försörja sig, men utan mat och husrum är det inte lätt att få arbetsro. Med en blandning av humor och tragik beskriver Hamsun mannens ständiga försök att lyckas skaffa pengar till mat utan att förlora sin stolthet.

Svält gavs ut första gången 1890 och är löst baserad på Knut Hamsuns egna erfarenheter. Den var hans debutroman, och har haft stort inflytande på många andra författare. Hamsun tilldelades Nobelpriset i litteratur 1920.

Boken finns även som e-bok och ljudbok.
Forfatter
Knut Hamsun
Illustratør
Nils Olsson
Oversetter
Harry Blomberg
ISBN
9789179496241
Språk
Svensk
Vekt
222 gram
Utgivelsesdato
18.8.2023
Antall sider
144