Gå direkte til innholdet
Suomen maan Meripedot maalikuvilla selitetyt
Suomen maan Meripedot maalikuvilla selitetyt
Spar

Suomen maan Meripedot maalikuvilla selitetyt

Les i appen vår eller last ned
”Monia vuosia sitten saatiin hylkeen poika kiini meren rannalta ja vietiin elämänä lähellä olevaan kartanoon. Se oli niin sievä ja lapset suostuivat siihen niin ettei sitä maltettu tappaa. Eikä siitä pikkuisesta elämästä olisi suurta hyötyäkään tapettuna ollut, jonka vuoksi ei se ärsyttänyt ihmisten ahneuttakaan, joka kaikista ihmisen vioista on julmin sekä lähimmäistä että eläimiä kohtaan.”

“Suomen maan meripedot – maalikuvilla selitetyt” on kiinnostava vuonna 1855 julkaistu tietokirja hylkeistä ja mursuista. Kirjailija Gustaf Erik Eurén oli aikaansa edellä, sillä kirjassa käsitellään myös ihmisen harjoittamaa julmuutta hyljettä kohtaan. Kirja sisältää myös kauniit tietopiirokset mursuista ja eri hyljelajeista.


Gustaf Erik Eurén (1818–1872) oli suomalainen tietokirjailija, opettaja ja kielentutkija. Hän valmistui papiksi Turun yliopistosta, mutta hän työskenteli suurimman osan elämästään historian lehtorina hämeenlinnalaisessa lukiossa. Eurén perusti myös Hämeenlinnan ensimmäisen sanomalehden vuonna 1858.

Eurén julkaisi tietokirjallisuuden lisäksi myös elämäkertoja.
ISBN
9788726071702
Språk
Finsk
Utgivelsesdato
16.9.2019
Tilgjengelige elektroniske format
  • Epub - vannmerket
Les e-boka her
  • Adlibris app
  • Lesebrett
  • Datamaskin