Gå direkte til innholdet
Stalinin lehmät
Spar

Stalinin lehmät

Forfatter:
Finsk
115,-
Viro-sarjan ensimmäinen osa nyt pokkarina

Sofi Oksasen esikoisromaani Stalinin lehmät kuvaa kolmen sukupolven elämää Neuvostoliiton miehittämässä Virossa ja itsenäisyytensä säilyttäneessä Suomessa. Isoäidin, äidin ja tyttären tarinoidan kautta peilataan idän ja lännen kahtiajakoa.

Stalinin lehmät on Oksasen Viron lähihistoriaa käsittelevän romaanisarjan ensimäinen osa, jota seuranneet teokset, Puhdistus ja Kun kyyhkyset katosivat, jatkavat siitä mistä Stalinin lehmissä aloitettiin: toisen maailmansodan haavoista ja niiden siirtymisestä seuraaviin sukupolviin.

Kirjalliseksi ikoniksi nousseen kirjailijan läpimurtoromaani on kohonnut myös kansainväliseksi myynti- ja kritiikkimenestykseksi.

”Todennäköisesti kirjallisuuden radikaalein ja järkyttävin kiteytys syömishäiriöhelvetistä” (Emma, Saksa)

“On hankala uskoa, että Stalinin lehmät on Oksasen esikoisromaani. Hänen kertojan äänensä on mahtava. “ (Dagens Nyheter, Ruotsi)

“Tämä teos on suurta kirjallisuutta.” (Ny Tid, Norja)

”Nerokas muoto ei ole yllätys, sillä sen on kirjoittanut Sofi Oksanen” (Spiegel, Saksa)
Forfatter
Sofi Oksanen
ISBN
9789526943503
Språk
Finsk
Vekt
366 gram
Utgivelsesdato
1.1.2020
Antall sider
512