Gå direkte til innholdet
Sista tåget
Sista tåget
Spar

Sista tåget

Forfatter:
Svensk
Les i appen vår eller last ned
"Fanns det verkligen fortfarande officerare, som på fullt allvar trodde att en seger var möjlig? Alla visste ju att Tyskland var besegrat. Till och med sparvarna sjöng om det från hustaken – där det nu fanns några hustak kvar."

Året är 1945 och fanjunkare Schultze, den enda överlevande från SS-Wotan, befinner sig vid den ungerska fronten tillsammans med Viking och Europa-regementet. De planerar en hemlig framstöt genom bergen för att ta sig till Budapest, och de vill ha Schultzes hjälp. Men Schultze anar oråd. Vad är tyskarnas mål egentligen? Och vad planerar ryssarna?

Leo Kessler är en av flera pseudonymer som användes av den brittiske författaren och militärhistorikern Charles Henry Whiting (1926-2007). Han publicerade över 300 böcker, både skönlitteratur och fackböcker.
Forfatter
Leo Kessler
ISBN
9788711773185
Språk
Svensk
Utgivelsesdato
24.1.2018
Tilgjengelige elektroniske format
  • Epub - vannmerket
Antall sider
158
Les e-boka her
  • Adlibris app
  • Lesebrett
  • Datamaskin