Gå direkte til innholdet
Saapastalon Aurora ja pelkojen pelko
Spar

Saapastalon Aurora ja pelkojen pelko

innbundet, 2023
Finsk
Alder: 3-6 år
”Meissä kaikissa on uskallusta.”

Aurora on hyvin arka pieni piiskuhäntä, mutta joskus pelokkainkin otus voi löytää rohkeuden itsestään. Taru Viinikaisen lastenromaani hurmaa lämpimällä filosofiallaan.

Aurora ja isoäiti ovat piiskuhäntiä, jotka asuvat saappaassa. Aurora tykkää siivota ja laskea nappipurkkinsa nappeja, mutta pelottavista asioista hän ei pidä. Ja hän pelkää kaikkea. Siispä isoäidin ehdottaessa retkeä Pahankosken rantaan Aurora tietää heti, miten se päättyisi – he eksyisivät, ja ainakin kuolisivat nälkään tai mikä pahinta: hukkuisivat koskeen kuten Auroran äiti ja isä. Mutta vaarallisen kosken vastarannalla voi myös odottaa elämää suurempi yllätys ja toisinaan pehmeys on kaikkein suurinta rohkeutta.

Taru Viinikainen (s. 1983) on kirjailija ja äidinkielenopettaja, joka tunnetaan aurinkoisista Tiltu ja Lettu -lastenromaaneistaan sekä Lukupalat-sarjan pupuaiheisista Neppari-kirjoista.

Silja-Maria Wihersaari (s. 1988) on lastenkirjakuvittaja ja kuosisuunnittelija. Wihersaari on kuvittanut mm. Kirsi Kunnaksen Tiitiäisen metsä -runokirjan.
Alder
3-6 år
ISBN
9789510495872
Språk
Finsk
Vekt
454 gram
Utgivelsesdato
2.10.2023
Forlag
WSOY
Antall sider
141