Gå direkte til innholdet
Rörelsernas tid : från proteststorm till globalt alternativ
Spar

Rörelsernas tid : från proteststorm till globalt alternativ

Forfatter:
pocket, 2003
Svensk
World Social Forum i Porto Alegre har blivit samlingsplatsen för tusentals rörelser som nu håller på att flätas samman globalt. De förenas i kampen mot marknadsfundamentalism och militarism, och för en ny världsordning. Samtidigt håller forumet som form på att skridas över världen, från Addis Abeba och Hyderabad till Lund och Norrköping.

Över 100 år efter arbetarrörelsens framväxt tycks en ny slags internationell ta form - med räckvidd och mångfald som vida överstiger 1800-talets västerländska omdaning.

Rörelsernas tid skildrar World Social Forum och den framväxande globala rörelsen genom rörelserna själva. Ur bokens olika texter och dokument växer en bild fram som skiljer sig ifrån medias gängse skildring av "antiglobalister". Här möter läsaren industriarbetare i Sydkorea, småbönder i Thailand, Ecuadors indianer och arbetslösa i Buenos Aires förorter.
Forfatter
Jens Ergon
Formgiver
Adore
Opplag
1
ISBN
9789173891165
Språk
Svensk
Vekt
260 gram
Utgivelsesdato
1.1.2003
Antall sider
251