Gå direkte til innholdet
Puukirveitä
Spar

Puukirveitä

innbundet, 2023
Finsk
Voisimmeko aseiden sijasta heitellä toisiamme - Puukirveillä? Tätä kysyy kirjailija Matti Korpin esikoisteos, pilke silmäkulmassa.

Tampereen yliopiston lastentautien professori toimiva Matti Korppi on koonnut teokseen isältään Paulilta ja isoisältään Hjalmarilta kuulemia tarinoita suomalaisen tehdastyön syntysijoilta, Kuusankosken Kymintehtaalta.

Kuusankosken tehdasyhteisöt - Kymintehdas ja Voikkaa - olivat 1900-luvun alussa yksi Suomen sisällissodan verisimmistä näyttämöistä, ja tunnemme nuo vaiheet esimerkiksi Finlandiavoittaja Seppo Aallon teoksesta Kapina tehtailla. Matti Korven pieni helmi, Puukirveitä, on sen rinnalla hyvän mielen kirja. Se kertoo, että kyllä tehtailla on osattu nauraakin, hyväntahtoisesti ja parantavasti.

PUUKIRVEITÄ on ajankuva yhden tehdasyhteisön vaiherikkaasta elämästä. Tarinat kattavat ajanjakson aina 1900-luvun ensimmäisiltä vuosikymmeniltä 1960-luvun puolelle saakka.
Undertittel
Elämää ja tarinoita Kuusankosken partahalta
ISBN
9789527130780
Språk
Finsk
Vekt
258 gram
Utgivelsesdato
1.8.2023
Forlag
Aarni
Antall sider
154