Gå direkte til innholdet
Petsamon enkeli
Spar

Petsamon enkeli

Forfatter:
Finsk
Serie: Petsamo
Mielikuvitusta kutkuttava historiallinen romaani sotia edeltävästä Petsamosta, jossa kuohuu paitsi nikkelilöytöjen myös rakkauden tähden.

Historiallisesti tarkka esikoisromaani kuvaa lumoavasti, miten pienet ihmiset pärjäävät valtavan luonnon näyttämöllä, suurvaltojen ristipaineessa, ja miten sitkeä ihminen voi olla.

Keväällä 1937 nuori Valeria Vedoroff irtisanoutuu työstään kalajauhotehtaalla. Hän on aikeissa muuttaa sulhasensa kanssa etelään, kunnes hänen rakas isänsä pidätetään syytettynä vakoilusta. Kaikki muukaan elämässä ei mene niin kuin Valeria on suunnitellut. Vastavalmistunut poliisi Antti Teerikallio, jolla olisi kosolti syitä vältellä seutua, passitetaan Jäämerelle suitsimaan kasvavaa rikollisuutta. Samaan aikaan alueelle muuttaa taidemaalari Maija Vuonnajärvi, joka perustaa Petsamon kirkonkylään valokuvaamon.

Petsamon enkeli kuvaa arkea ja nuorten ihmisten unelmia Jäämeri-Suomessa sekä tapahtumasarjaa, jonka myöhempi historia tuntee Petsamon vakoilujupakkana. Kuka tappoikaan Petsamon rajavartioston johtajan? Entä miksi valtiollinen poliisi pidätti yli 100 petsamolaista vakoilusta?

Virpi Vainio (s. 1981) on rovaniemeläinen kirjailija ja kulttuurihistorian väitöstutkija. Petsamon enkeli on historiallisen romaanisarjan ensimmäinen osa.
Forfatter
Virpi Vainio
Illustratør
Ville Laihonen
ISBN
9789510522141
Språk
Finsk
Vekt
306 gram
Utgivelsesdato
3.3.2026
Forlag
WSOY
Antall sider
342