Gå direkte til innholdet
Personligt ansvar i et diktatur
Spar

Personligt ansvar i et diktatur

Forfatter:
Dansk
‘Personligt ansvar i et diktatur’ er et foredrag, som Hannah Arendt holdt i 1964. Det hænger intimt sammen med bogen ‘Eichmann i Jerusalem’ og den kritiske storm, Arendt løb ind i som følge af hendes fremstilling af retssagen mod nazisten Adolf Eichmann.

Foredraget sætter fokus på det personlige ansvar under betingelser, som presser personer til at gå på kompromis med deres integritet. Det kan være i et totalitært diktatur som det, den tyske befolkning levede med og deltog i fra 1933-1945, men det kan også være i samfund, der ikke nødvendigvis er rendyrkede diktaturer, men blot er bygget på distinkte og ekskluderende normer. Og i grunden kan de fleste vel genkende problemstillingen mere aktuelt og lokalt. I partier, organisationer, på arbejdspladser, over for venner og familie – alle steder kan det være vanskeligt at sige fra, hvor man burde gøre det.
 
Den lille bog kan læses som en kort og koncis introduktion til en række af Arendts kernebegreber: dømmekraft, omstændigheder, personligt ansvar og integritet.
Forfatter
Hannah Arendt
Oversetter
Joachim Wrang
Opplag
3
ISBN
9788772048864
Språk
Dansk
Vekt
109 gram
Utgivelsesdato
11.11.2022
Antall sider
88