Gå direkte til innholdet
På turné med döden
Spar

På turné med döden

Lytt i appen vår eller last ned
Svensk deckarklassiker och ett måste för alla Agatha Christie-älskare

Bror Werdéns teatersällskap har gett sig ut på turné med en brokig skara skådespelare i truppen - dramatenstjärnan Einar Kasserud som börjar bli till åren, den tidigare folkkära Signe Rundberg och flera unga förmågor som försöker ta sig in i branschen. Efter en lyckad premiär blir det dock tydligt att det finns något mörkt i sällskapet och några veckor efter premiären blir en av skådespelarna ihjälskjuten på scen.
Amatördetektiven Mattias Beckholmen tar sig an att assistera polisen i att lösa fallet. Försöker någon röja undan en rival eller är det svartsjuka som drivits till den yttersta lösningen?
På turné med döden är en av Kjerstin Göransson-Ljungmans klassiska deckare om amatördetektiven Mattias Beckholmen.

KJERSTIN GÖRANSSON-LJUNGMAN [1901–1971] var en svensk författare, arkitekt och feminist. Efter studier vid KTH drev hon eget arkitektkontor. 1939 kom debutromanen 27 sekundmeter snö som flera gånger röstats fram till en av de bästa svenska kriminalromanerna. 1959 belönades hon med Expressens Sherlock-pris.
ISBN
9789181081350
Språk
Svensk
Utgivelsesdato
8.11.2024
Tilgjengelige elektroniske format
  • MP3 - i en fil
  • MP3 - i avsnitt
  • Flash Stream
  • HTTP Stream
  • TSS Stream
Spilletid
9tim 11min
Lytt her
  • Adlibris app
  • Datamaskin