Gå direkte til innholdet
Onnellisten loppujen kakkuja
Spar

Onnellisten loppujen kakkuja

Forfatter:
innbundet, 2026
Finsk
Onnellisten loppujen kakkuja juhlii tunnettuja naiskirjailijoita. Teos kuljettaa lukijansa kirjailijoiden omiin huoneisiin ja alppipoluille sekä innostaa leipomaan makuhermoja ja mielikuvitusta kutkuttavia nimikkokakkuja heidän kunniakseen.
Kirjallisuushistorian innoittamien kakkureseptien lisäksi teos tarjoaa kiinnostavan lukumatkan kirjailijoiden elämään ja tuotantoon. Pienoiselämäkerrat ja kakkujen syntytarinat tekevät eläviksi rohkeat naiset klassikkoteosten takana.
Ota selvää, miksi Pikku naisten kirjoittaja Louisa May Alcott ei olisi alun perin halunnut kirjoittaa tyttökirjoja tai miksi Saima Harmajan vanhemmat yrittivät kieltää tytärtään kirjoittamasta. Leivo Rohkeiden naisten kakku, Heikun keikun karamellikakku tai Lukijattaren varaventtiili!

Anna Pölkki on kirjailija ja opettaja, jonka mielestä elämän suurin onni on kantaa kakku puutarhaan ja pitää yhden naisen kakkukestit lukien ja kirjoittaen. Häneltä ovat aiemmin ilmestyneet teokset Kakkuja salaisesta puutarhasta (Avain 2023) ja Metsien kaukainen sini (2024).
Undertittel
Naiskirjailijoita ja nimikkokakkuja
Forfatter
Anna Pölkki
ISBN
9789523046788
Språk
Finsk
Vekt
446 gram
Utgivelsesdato
17.9.2026
Forlag
Avain