Gå direkte til innholdet
Nya offer på drogaltaret
Nya offer på drogaltaret
Spar

Nya offer på drogaltaret

Les i appen vår eller last ned
Klockan 9 på morgonen fredagen den 26 december 1997 41-årige Kjell Persson döende i sin vita Volvo 945. Bilen står parkerad vid ett hyreshus på Eggegrundesvägen 16 i södra Stockholm. Han är egen företagare i värmebranschen och bor på en adress i Djursholm.
Persson har skjutits med fem skott -- kaliber 22 -- i huvudet. Han rör sig och rosslar svagt. Ambulans tillkallas och livräddande åtgärder sätts in omedelbart. Efter en stund förs Persson till sjukhus för intensivvård med bland annat respirator.
Den 28 december beslutar anhöriga efter samråd med läkarna på intensivvårdsavdelningen vid Danderyds sjukhus att respiratorn ska stängas av, vilket sker och därefter förklaras Kjell Persson död.

Nordisk Kriminalkrönika är ett historiskt verk. Berättelserna och samlingarna är uttryck för den samtid som de skrevs i, och kan i enstaka fall ha föråldrat eller kontroversiellt innehåll. Eventuellt stötande material är inte uttryck för förlagets hållning.

I Nordisk kriminalkrönika berättar poliser själva om sina mest uppmärksammade, omskakande, och svåra fall.
Forfatter
Diverse
ISBN
9788726016673
Språk
Svensk
Utgivelsesdato
29.10.2018
Tilgjengelige elektroniske format
  • Epub - vannmerket
Antall sider
10
Les e-boka her
  • Adlibris app
  • Lesebrett
  • Datamaskin