Gå direkte til innholdet
Noitaympyrä
Noitaympyrä
Spar

Noitaympyrä

Les i app eller last ned

Pentti Haanpään suurklassikko miehestä, joka ei sopinut yhteiskuntaan.

Pate Teikka työskentelee ahkerasti tukkimiehenä ja työnjohtajana 1930-luvun Suomessa. Vaikka mies tekee työnsä hyvin, hän ei löydä paikkaansa työyhteisössä, jossa vain voitoilla on väliä. Pate jättää työnsä ja päätyy aina Lappiin asti. Pohjoisesta ei kuitenkaan löydy mielenrauhaa, vaan Pate ajautuu epätoivon partaalle, ja tekee radikaalin ratkaisun – hän loikkaa Neuvostoliittoon.

Noitaympyrä on Pentti Haanpään parhaimpana pidetty teos, joka säväyttää ajankohtaisella yhteiskuntakritiikillään tänäkin päivänä. Noitaympyrää pidettiin valmistumisvuonaan niin radikaalina, ettei yksikään kustantamo suostunut julkaisemaan sitä.

Pentti Haanpää (1905–1955) on yksi kaikkien aikojen suurimmista suomalaisista kirjailijoista. Hän oli erityisen tuottelias novellisti, joka kirjoitti uransa aikana yli 300 novellia. Haanpää sai Pro Finlandia -mitalin vuonna 1948.

ISBN
9788727305592
Språk
Finsk
Utgivelsesdato
10.3.2026
Tilgjengelige elektroniske format
  • Epub - vannmerket
Antall sider
159
Les e-boka her
  • App
  • Lesebrett
  • Datamaskin