Gå direkte til innholdet
Narrien laiva
Spar

Narrien laiva

Teos on pehmeäkantinen painos syksyllä 2013 ilmestyneestä menestysteoksesta.

Narrien laiva on ulkomaantoimittaja Heikki Aittokosken syväluotaus maailmasta. Kirjaansa varten hän on matkustanut kesästä 2012 alkaen neljällä mantereella: Euroopassa, Aasiassa, Afrikassa ja Amerikassa. Hän tarkastelee muun muassa sotaa Somaliassa, köyhyyttä Nicaraguassa, riistoa Bangladeshissä, ökyrikkaiden taideharrastuksia Lontoossa ja korruptiota Ukrainassa.

Narrien laiva lähtee kuitenkin liikkeelle Saksasta, jossa muuan Sebastian Brant julkaisi vuonna 1494 teoksen nimeltään Das Narren Schyff. Myöhäiskeskiajan menestysteoksessa Brant ruoti pieleen mennyttä maailmaa. Sorto oli voimissaan, ahneus kukoisti, köyhälistö kärsi.
Aittokoski purjehtii omalla Narrien laivallaan nykyajassa, mutta Brantin hengessä: Määränpäätä ollaan vailla / suunta puuttuu aika lailla / levotonna päivin öin / järjen ääni kaikuu tuskin töin.

Heikki Aittokoski on Helsingin Sanomien pitkän linjan ulkomaantoimittaja. Hän on työskennellyt 1990-luvulta lähtien reportterina, kirjeenvaihtajana ja ulkomaantoimituksen esimiehenä. Kirjassaan hän hakee vastauksia suuriin kysymyksiin, jotka vuosien varrella ovat jääneet kaihertamaan uutistyössä.
Undertittel
Matka pieleen menneessä maailmassa
ISBN
9789525557664
Språk
Finsk
Vekt
318 gram
Utgivelsesdato
1.1.2015
Forlag
HS-Kirjat
Antall sider
300