Gå direkte til innholdet
Näin tehdään sanoilla
Spar

Näin tehdään sanoilla

Kaikki sanoista tekoihin!

Läheskään aina puhuja ei vain totea, miten asiat ovat. Puhuja myös tekee. Hän lupaa, solvaa, pyytää, lyö vetoa ja laskee leikkiä. Ja onhan myös väittäminen tekemistä. Tämä saattaa kuulostaa itsestään selvältä, mutta vasta brittifilosofi John L. Austin (1911-1960) kiinnitti asiaan järjestelmällistä huomiota.

Austinin luentoihin pohjautuva, hänen kuolemansa jälkeen julkaistu Näin tehdään sanoilla (How to Do Things With Words, 1962) on puhetekoteorian ohittamaton klassikko. Useiden nykyfilosofien lisäksi muun muassa monet feministiset ajattelijat, kirjallisuudentutkijat, kielitieteilijät ja politiikantutkijat ovat hyödyntäneet Austinin käsitteitä.

Näin tehdään sanoilla on paitsi pistämätön johdatus puhetekoteoriaan myös ajattelemaan herättävä esimerkki Austinin omaperäisestä arkikielen filosofiasta.
Undertittel
Harvardissa 1955 pidetyt William James -luennot
ISBN
9789527189054
Språk
Finsk
Vekt
270 gram
Utgivelsesdato
1.1.2016
Antall sider
186