Gå direkte til innholdet
Minibok:Ett besök i Marstrand 1882
Minibok:Ett besök i Marstrand 1882
Spar

Minibok:Ett besök i Marstrand 1882

Les i appen vår eller last ned

I den här e-boken får du läsa en av de allra första reseskildringarna från sommarpärlan Marstrand. 

Texten publicerades 1882 och skildrar tiden precis innan ön blev en av landets mest fashionabla turist- och kurorter. 

Du får bland annat läsa om den spännande båtresan ända från Göteborg, utflykter med roddbåt, kanonsalvor från öns fästning och en skildring av öns hus och trädgårdar.

I dag känns det kanske märkligt att Marstrand beskrivs som en grönskande ö, och till och med kallas ”Sveriges Madeira”.  Men på 1800-talet var den övriga bohuskusten helt träd- och skoglös och liknade mest en ”stenöken”.

Den här texten är ovanlig eftersom den skrevs av en av landets främsta dåtida illustratörer, Carl Svante Hallbeck (1826–1897).  Här har han både hållit i pennan och penseln, e-boken är rikt illustrerad med Hallbecks teckningar från Marstrands dramatiska ö-liv. 

ISBN
9789187363382
Språk
Svensk
Utgivelsesdato
2.10.2014
Tilgjengelige elektroniske format
  • PDF - Adobe DRM
  • Epub - Adobe DRM
Les e-boka her
  • Adlibris app
  • Lesebrett
  • Datamaskin