Gå direkte til innholdet
Miljonären Mårtensson
Spar

Miljonären Mårtensson

Lytt i appen vår eller last ned
Mimmi och Anders bestämmer sig för att bli miljonärer. Mimmi går och tänker på att hon kan tappa en tia ur sin ryggsäck utan att behöva vara nervös för det! Hon tänker också på popcornmaskin och en självlysande overall. De bestämmer sig för att de måste hitta en miljonär och fråga hur man gör. Men hur ser de ut? "Man börjar med två tomma händer – och snart äger man halva Alingsås!" säger en gubbe de stöter på.

Plötsligt är det påsk och Mimmis familj åker på semester till Danmark. Där är det fritt och lätt att leva, säger Mimmis pappa.

Nu går Mimmi i tvåan och hennes äldre kompis Roberta har skaffat sig en kille. Så himla tråkigt!

Viveca Lärn, tidigare Viveca Sundvall (född 1944), är författare och journalist. Hon debuterade 1975 och har sedan dess publicerat mer än 40 barnböcker. Hon har även skrivit en del romaner för vuxna, som bland annat legat till grund för TV-serien Saltön. Som författare har Lärn fått ett antal utmärkelser, bland annat det prestigefyllda Astrid Lindgren-priset. Hennes böcker finns också översatta på flera språk.

Böckerna om Mimmi handlar om en flicka som börjar skolan och hennes familj och vänner.
Forfatter
Viveca Lärn
Oppleser
Ida Olsson
Alder
3-6 år
ISBN
9788711687178
Språk
Svensk
Utgivelsesdato
1.11.2016
Tilgjengelige elektroniske format
  • MP3 - i en fil
  • MP3 - i avsnitt
  • Flash Stream
  • HTTP Stream
  • TSS Stream
Spilletid
4tim 12min
Lytt her
  • Adlibris app
  • Datamaskin