Gå direkte til innholdet
Menneskets søgen efter mening
Spar

Menneskets søgen efter mening

Ny udgave med nyt omslag og forord af Lea Korsgaard.

Mellem 1942 og 1945 var den østrigske professor i neurologi og psykiatri Viktor Frankl (1905-1997) indespærret i flere forskellige kz-lejre. Han overlevede, mens hans forældre, bror og gravide kone blev udryddet af nazisterne.

I sine erindringer argumenterer han for, at selvom vi ikke kan undgå smerte i livet, kan vi selv vælge, hvordan vi håndterer den, finder mening i den og derfra bevæger os fremad med fornyet forståelse af livet.

På baggrund af egne og andres erfaringer fra tiden i Kz-lejrene udviklede Frankl sin berømte logoterapi, hvis omdrejningspunkt er ideen om, at den primære drivkraft i livet ikke er nydelse, men jagten på og forståelsen af, hvad vi finder meningsfuldt.

På tidspunktet for Viktor Frankls død i 1994 havde Menneskets søgen efter mening solgt mere end 10 millioner eksemplarer på 24 sprog, bogen og er på listen over de ti mest betydningsfulde bøger i Amerika.

Undertittel
Psykologi og eksistens
Oversetter
Ebba Hentze
Opplag
4
ISBN
9788702413564
Språk
Dansk
Vekt
400 gram
Utgivelsesdato
27.2.2024
Antall sider
152