Gå direkte til innholdet
Marlene Dietrich ja salattu sisar
Marlene Dietrich ja salattu sisar
Spar

Marlene Dietrich ja salattu sisar

Les i app eller last ned

Tosielämän perhedraama, jonka näyttämöinä toimivat Hollywoodin unelmatehdas ja Bergen-Belsenin keskitysleiri.

Samaan aikaan, kun Marlene Dietrich toisen maailmansodan vuosina viihdytti amerikkalaissotilaita, hänen sisarensa Elisabeth pyöritti keskitysleirillä elokuvateatteria Wehrmachtin sotilaille ja SS-miehille.
Marlene ja Elisabeth Dietrich - glamour-kuningatar ja harmaa hiirulainen. Toinen sisarista oli sodassa natseja vastaan, toinen seurasi tottelevaisesti kansallissosialistisen puolueen ohjelmaa.

Kun Marlenelle selvisi, että hänen sisarensa ja tämän mies pitivät elokuvateatteria Bergen-Belsenissä vuonna 1945, hän ei enää koskaan maininnut julkisuudessa sisarensa nimeä. Marlene pyyhki Elisabethin elämäkerrastaan ja vaikeni tämän olemassaolosta elämänsä loppuun saakka. Haastatteluissa hän saattoi kertoa, ettei hänellä ole sisaruksia.

Salaa Marlene kuitenkin piti yhteyttä sisareensa ja tuki tätä. Kaikkina niinä vuosina, joina Marlene kielsi sisarensa olemassaolon, sisarukset kävivät tiivistä kirjeenvaihtoa.

Näiden aiemmin julkaisemattomien kirjeiden sekä muiden alkuperäisdokumenttien pohjalta Heinrich Thies kertoo häkellyttävän tarinan sisaruksista, jotka elivät täysin vastakkaisissa maailmoissa.

Undertittel
Fasismin varjo tähtikultin yllä
Oversetter
Maikki Soro
ISBN
9789523126688
Språk
Finsk
Utgivelsesdato
25.3.2019
Tilgjengelige elektroniske format
  • Epub - vannmerket
Les e-boka her
  • App
  • Lesebrett
  • Datamaskin