Gå direkte til innholdet
Likspett
Likspett
Spar

Likspett

Les i appen vår eller last ned
Genom åren har jag plöjt igenom en försvarlig mängd böcker i genren, men det finns ett speciellt ord som jag aldrig nånsin kommit i kontakt med.
- Vilket då?- Likspett.


Likspett är den tjugofjärde deckaren med Sten Wall i huvudrollen. Böckerna om den egensinnige och medkännande kommissarien i den fiktiva Staden har blivit mäkta populära. Wall debuterade 1981 i Gråt i mörker och har sedan dess erövrat en stor krets av läsare i skilda åldrar. Romanerna präglas av realism och humor och utspelas i en trovärdigt skildrad vardagsmiljö.

Pressröster om författarens förra bok, Dödsdrycken:

"Det här är en läsvärd deckare och Hellberg har som vanligt ett elegant och mustigt språk som det är svårt att inte tycka om [...] formuleringarna är roande och rent av mästerliga. Dödsdrycken är spännande och utvecklingen tar sig överraskande former."
Linus Hellman, Skaraborgs Allehanda

"precis som en deckare ska fungera"
Per Kågström, Hallandsposten

"stillsamma kvickheter som lättar upp historien"
Björn G Stenberg, Upsala Nya Tidning
ISBN
9789177790181
Språk
Svensk
Utgivelsesdato
13.7.2017
Tilgjengelige elektroniske format
  • Epub - vannmerket
Les e-boka her
  • Adlibris app
  • Lesebrett
  • Datamaskin