Gå direkte til innholdet
Lainlukijat
Lainlukijat
Spar

Lainlukijat

Forfatter:
Finsk
Les i appen vår eller last ned

Kuka lukee lakia ja kenelle?

John Grishamin 25. trilleri Lainlukijat pureutuu valtavia opintolainoja myöntävien pankkien ja huijarikoulujen kyseenalaiseen maailmaan.

Washingtonilaiset Mark, Todd ja Zola ryhtyivät opiskelemaan lakia parantaakseen maailmaa. Opintojen loppusuoralla jalot ajatukset karisevat realiteettien edessä: jokaisella heistä on valtavasti velkaa eikä töistä ole takeita. Itse asiassa koko koulu paljastuu suureksi rahastushuijaukseksi – lupaukset loistavasta lakimiehen urasta ovat olleet pelkkää valetta. Mutta kuka sanoo, että lainharjoittamiseen tarvitaan tutkintotodistus? Hyvin istuvalla puvulla ja ylimielisellä asenteella pääsee jo pitkälle.

Yhdysvaltalainen John Grisham (s. 1955) on yksi maailman arvostetuimmista ja menestyneimmistä jännityskirjailijoista. Hän toimi vuosia asianajajana, ennen kuin antautui kokonaan kirjailijanuralle. Hänen läpimurtoteoksensa oli vuonna 1992 suomeksi julkaistu Firma. Grishamin teosten keskeinen teema on oikeudenmukaisuus ja niissä taistellaan usein korruptiota ja ahneutta vastaan. Monet kirjoista on filmatisoitu ja niitä on käännetty kymmenille eri kielille.

Forfatter
John Grisham
ISBN
9789510434949
Språk
Finsk
Utgivelsesdato
5.6.2019
Forlag
WSOY
Tilgjengelige elektroniske format
  • Epub - vannmerket
Les e-boka her
  • Adlibris app
  • Lesebrett
  • Datamaskin