Gå direkte til innholdet
Kuolema Suursaaressa
Kuolema Suursaaressa
Spar

Kuolema Suursaaressa

Les i app eller last ned

Romaani Suursaaren taistelusta syyskuussa 1944.

Suursaaren maihinnousu oli Suomen ja Neuvostoliiton aselevon aikana käyty taistelu, jossa suomalaiset ja saksalaiset joukot olivat vastakkain.

Hyvin erikoisen taistelun kertojina ovat suomalainen lotta, neuvostoliittolainen desantti, saksalainen merijalkaväen sotilas ja neuvostoliittolainen lentäjä – Suursaaren taistelussa neuvostoliittolaiset nimittäin antoivat suomalaisille merkittävää ilma-apua, ja aivan pyytämättä.

Tapahtumat vyöryvät vauhdilla, mutta vaihtuvien näkökulmien avulla Jaatisen piirtämä kokonaiskuva on tarkka.

”Jaatisen kirja on aiheensa puolesta kaunokirjallista merkitystään suurempi.” – Matti Mäkelä, Helsingin Sanomat

Raahelainen Pekka Jaatinen (s. 1966) tunnetaan sotahistoriallisista romaaneista, joiden aiheet ovat olleet joko vaiettuja tai muuten vähemmän tunnettuja. Hän on ainoa suomalainen kirjailija, joka on kirjoittanut Lapin sodasta kokonaisen romaanisarjan. Myös Lapin sotaa edeltänyt Suursaaren taistelu on Jaatisen käsissä saanut ensimmäisen romaanitoteutuksensa.

ISBN
9789510393420
Språk
Finsk
Utgivelsesdato
6.2.2015
Tilgjengelige elektroniske format
  • Epub - vannmerket
Les e-boka her
  • App
  • Lesebrett
  • Datamaskin