Gå direkte til innholdet
Kuin uni ja varjo
Kuin uni ja varjo
Spar

Kuin uni ja varjo

Forfatter:
Finsk
Les i appen vår eller last ned
Kun nuori insinööri Yrjö muuttaa maanmittaustöiden takia Pohjanmaalle, kaikki on hänelle uutta. Aavana aukeavat pellot ja maisemien tasaisuus saavat vieraan katselemaan hämmästyneesti ympärilleen. Maisemat eivät kuitenkaan ole ainoa asia, joka vie Yrjön huomion. Hänen on tarkoitus majoittua körttiläisten Ylitalojen luona, ja talossa on kaksi tytärtä; Johanna ja Eliina. Erityisesti rampautunut Eliina alkaa kiehtoa Yrjöä toden teolla.

'Kuin uni ja varjo' on Eino Railon romaani, josta Toivo Särkkä ja Yrjö Norta ohjasivat elokuvan vuonna 1937. Elokuvaa tähditti Ansa Ikonen.

Eino Railo (1884–1948) oli suomalainen kirjailija. Hän julkaisi monipuolisesti kirjallisuutta: romaaneja, tietokirjallisuutta ja muistelmia. Koulutukseltaan Railo oli filosofian tohtori ja hän työskenteli myös kirjallisuuden historian dosenttina Helsingin yliopistossa. Lisäksi Railo työskenteli toimittajana muun muassa Helsingin Sanomissa sekä kirjakustannusalalla. Railo julkaisi kirjoja myös salanimellä Osmo Iisalo.
Forfatter
Eino Railo
ISBN
9788726690590
Språk
Finsk
Utgivelsesdato
25.1.2021
Tilgjengelige elektroniske format
  • Epub - vannmerket
Antall sider
318
Les e-boka her
  • Adlibris app
  • Lesebrett
  • Datamaskin