Gå direkte til innholdet
Kuhala ja jokimurhat
Spar

Kuhala ja jokimurhat

Lytt i appen vår eller last ned

Hersyvää ja älykästä huumoria jännityksestä tinkimättä!

Kuhala pestataan varjostamaan myymälävarasta kesäiselle ostarille. Varjostamista tylsempää hommaa ei juuri ole, ja itseään viihdyttääkseen yksityisetsivä naamioituu katusoittajaksi. Hyvin käyntiin lähtenyt keikka loppuu riitasointuun, kun varas havaitaan lojumassa puukko vatsassaan läheisen joen rannassa. Eivätkä ruumiit jää tähän.

Elohopea pysyttelee päivästä toiseen hellelukemissa, kun Kuhala lähtee jokimurhaajan perään. Selvitystyötä häiritsevät niin rosvot kuin poliisitkin, ja ruuhkaa on myös naisrintamalla. Hyttysten ininän sijasta korvissa kaikuvat haulikon laukaukset, ja kovin vähän on apua Hipustakin, uskollisesta koiraystävästä, joka lojuu varjossa ja odottaa päivien viilenevän. Mutta ei auta, Kuhalan on viritettävä yhden miehen toimistonsa täyteen valmiuteen. Löytyykö ratkaisu hylätyn paperitehtaan varjoista, Urhonkadun poliisiasemalta vai kauempaa?

Jyväskyläläisen Markku Ropposen (s. 1955) tunnetuin hahmo on yksityisetsivä Otto Kuhala. Tarinat ovat itsenäisiä, ja moni lukija aloittaakin uusimmasta – ja haalii sitten käsiinsä kaikki aiemmat. Viime vuosina Ropposelta on julkaistu myös kaksi erinomaisen vastaanoton saanutta veijariromaania. Sama hersyvä huumori on aina ollut Kuhala-sarjankin erikoismausteena.

Formgiver
Markko Taina
ISBN
9789520418267
Språk
Finsk
Utgivelsesdato
25.3.2020
Forlag
Tammi
Tilgjengelige elektroniske format
  • MP3 - i en fil
  • MP3 - i avsnitt
  • Flash Stream
  • HTTP Stream
  • TSS Stream
Spilletid
11tim 50min
Lytt her
  • Adlibris app
  • Datamaskin