Gå direkte til innholdet
Kolme punaista rubiinia
Spar

Kolme punaista rubiinia

innbundet, 2019
Finsk
Nordic sunshine on uusi nordic noir

Leo Lennox on skotlantilaisessa sukulinnassa varttunut parikymppinen nuorukainen, joka saapuu Helsinkiin kadonneen isänsä muistotilaisuuteen. Leo jää Suomeen ja alkaa pyörittää hienoston suosimaa isän antiikkiliikettä Yrjönkadulla muuttaen sen nykykulttuuriin erikoistuneeksi keräilyliikkeeksi.

Leo saa huutokaupattavaksi rubiinein koristellun muumimamma-nuken. Kun tieto arvokkaasta nukesta leviää, joukko kansainvälisiä taiderikollisia pyrkii kiihkeästi kaappaamaan sen itselleen. Nukke katoaa ja alkaa kiivas ajojahti vain muutama päivä ennen huutokauppaa.

Samaan aikaan Leon upporikas skotlantilainen eno katoaa. Liittyvätkö tapaukset toisiinsa? Entä missä on pitkään kadoksissa ollut Leon isä Kullervo, joka tunsi rubiininuken alkuperäisen omistajan?

Pauliina Littorin on filosofian tohtori ja taidesijoittamisen ja -rikollisuuden asiantuntija. Hän on myös suosittu kolumnisti ja taideasiantuntija televisiossa (mm. Fox-kanavan Rojua, rojua -sarjassa). Antti Marttinen on Suomen päätoimittajien yhdistyksen pääsihteeri ja Taloustaito-lehden entinen päätoimittaja.


ISBN
9789527269824
Språk
Finsk
Vekt
464 gram
Utgivelsesdato
1.1.2019
Forlag
Aula Co
Antall sider
371