Gå direkte til innholdet
Kiffe kiffe imorgon
Spar

Kiffe kiffe imorgon

Forfatter:
pocket, 2017
Svensk

Doria är 15 år och bor med sin mamma i en förort till Paris. Mamma är analfabet och jobbar som hotellstäderska. Pappa har flyttat tillbaka till Marocko och gift om sig. Hon lever i en värld där det alltid är ont om pengar, där alla kläder är begagnade och där socialtanterna vill väl men inte kan dölja sitt nedlåtande.

Motgångar hör till vardagen men Doria är smart och skärpt vilket tar henne framåt. När mamman börjar på en franskkurs för analfabeter och Doria får ett jobb börjar livet sakta men säkert räta ut sig.

"Det är rappt och smart, Guènes fantasi är ett fyrverkeri."

SvD

"Hennes röst har en oemotståndlig blandning av tillämpad tuffhet och känslig klarsyn..."

DN

"... en oemotståndlig och humoristisk berättelse om en del av samhället som fortfarande skildras allt för sällan i litteraturen."

Helsingborgs Dagblad

"... som en fransk version av Jonas Hassen Khemiris Ett öga rött... Det är en rapp och rolig roman som charmar med sin muntra svärta och bitska självironi."

Norrköpings Tidningar

"Det finns en härlig kraft i Kiffe Kiffe imorgon, det slår gnistor om såväl innehåll som form."

Upsala Nya Tidning

Forfatter
Faïza Guène
Oversetter
Lotta Riad
ISBN
9789188662057
Språk
Svensk
Vekt
110 gram
Utgivelsesdato
23.8.2017
Antall sider
169