Gå direkte til innholdet
Kaneli ja kardemumma
Spar

Kaneli ja kardemumma

Forfatter:
innbundet, 2017
Finsk
Teos liittyy Historiallisella museolla 2016-2017 olleeseen Lefrénin leipuriperheen elämää esitelleeseen näyttelyyn. Näyttely kertoi laajemminkin elämästä vuosisadan vaihteen Lahdessa ja Suomessa sekä leipurien ammattikunnasta.

Kaneli ja kardemumma -kirjassa kerrotaan Lefrénin perheen elämästä Lahden kylässä, kauppalassa ja kaupungissa sekä ihmisten arkipäivästä, joka usein jää suurempien tapahtumien varjoon. Kirja vie lukijansa leivän- ja pullantuoksuiselle matkalle 1800- ja 1900-lukujen Lahteen.

Kirja on tarkoitettu kaikille Lahden historiasta kiinnostuneille, mutta yhtä lailla kirjassa on käyty läpi valokuvauksen historiaa. Myös kaikki leipomisesta kiinnostuneet saavat kirjasta tietoa siitä, miten leipurit kouluttautuivat alalle ja työskentelivät yli sata vuotta sitten. Kirjassa julkaistaan myös vanhoja reseptejä. Teoksessa on runsas kuvitus sekä karttoja Lahdesta.
Undertittel
Lefrénin leipuriperheen elämää Lahdessa 1800- ja 1900-lukujen vaihteessa
ISBN
9789525749601
Språk
Finsk
Vekt
680 gram
Utgivelsesdato
1.1.2017
Antall sider
183