Gå direkte til innholdet
Kaikkea se viina teettää
Spar

Kaikkea se viina teettää

Lytt i appen vår eller last ned
Trokari Oskari Tomuseulan asunnolle saapuu tuttuja jo heti aamusta. Ensin paikalle saapuu Matias, sitten Artturi ja tämän jälkeen vielä Laura. Trokari itse makaa makuuhuoneessa puukko rinnassaan. Asiasta pitäisi ilmoittaa poliisille, mutta toisaalta Tomuseulan juoma- ja tupakkasaalis olisi nyt vieraiden käytettävissä. Niinpä vieraat päättävät ottaa ohjat omiin käsiinsä.

Kaikkea se viina teettää (2011) on Pekka Lempiäisen romaani arjesta, jota määrittää viina aamusta yöhön. Tarina on elämänmakuinen sekoitus realismia, huumoria ja murhamysteeriä.

Pekka Lempiäinen (s. 1954) on suomalainen kirjailija, jonka komiikkaa ja realismia pursuavat teokset pureutuvat suomalaisen elämän ytimeen. Hänen teoksiaan ovat muun muassa Rottajahti (1995) ja novellikokoelma Päättömän pyyn tapaus (2005).
ISBN
9788728030264
Språk
Finsk
Utgivelsesdato
16.9.2021
Tilgjengelige elektroniske format
  • MP3 - i en fil
  • MP3 - i avsnitt
  • Flash Stream
  • HTTP Stream
  • TSS Stream
Spilletid
5tim 30min
Lytt her
  • Adlibris app
  • Datamaskin