Gå direkte til innholdet
Käärmeenpesä
Spar

Käärmeenpesä

innbundet, 2007
Finsk
Amerikkalaisilla, ranskalaisilla ja englantilaisilla oli 1940-luvulla palveluksessaan useita suomalaisia huippuvakoojia. Operaatio Stella Polariksessa kyse oli Neuvostoliiton vakoilusta länsivaltojen hyväksi. Länsivallat rakensivat suomalaisten avulla tarkan kuvan Neuvostoliitosta, puna-armeijasta ja maan Itämerenlaivastosta.

Suomalaiset upseerit aiheuttivat kriisin paljastaessaan, että Britannian ja Ranskan tiedustelupalvelut tekivät yhteistyötä Yhdysvaltain selän takana. He vaaransivat myös maansa kansallisen turvallisuuden, koska Neuvostoliiton tiedustelupalvelu oli soluttanut Britannian MI6:n ja Ranskan SDECE:n.

Yhdysvaltain tiedustelupalvelun asiakirjat paljastavat tulenarkaa ja jopa hauskaa tietoa. Kuten sen, että James Bondin esikuva rahoitti suomalaisten vakoilutoimintaa.
Undertittel
Suomen sotilastiedustelu ja suurvaltojen salainen sota
ISBN
9789525170665
Språk
Finsk
Vekt
380 gram
Utgivelsesdato
1.1.2007
Forlag
Revontuli
Antall sider
236