Gå direkte til innholdet
Joulua pakoon
Spar

Joulua pakoon

Voiko joulun ilon löytää uudelleen?

Phillipa Ashleyn Joulua pakoon on tunnelmallinen hyvän mielen tarina Sophiesta, jonka majatalo tarjoaa täydellisen pakopaikan kaikille joulunviettoa vältteleville.

Ennen Sophie omisti joulukoristekaupan ja rakasti kaikkea joulussa. Kuumaa glögiä, koristeita ja värikkäitä jouluvaloja. Hän rakasti ennen myös sulhastaan Beniä, kunnes löysi eräänä joulukuun iltana Benin ja parhaan ystävänsä Pamin muhinoimasta joulutarvikkeiden seassa.

Eronsa jälkeen Sophie päättää muuttaa kauas entisestä elämästään ja ostaa Englannin järviseudulta viehättävän majatalon nimeltä Sunnyside. Hän aikoo markkinoida majataloaanpakopaikaksi, jossa voi nauttia idyllisestä talvesta lman jouluhössötystä. Pian varauslista täyttyykin ihmisistä, jotka eivät syystä tai toisesta halua viettää joulua.

Sophiella on kädet täynnä valmisteluja, kun hän törmää yllättäen paikalliseen eläinlääkäriin. Mies vaikuttaa kiinnostavalta, mutta Sophie ei todellakaan aio hankkiutua mihinkään uuteen suhteeseen. Vai toisiko joulu sittenkin ripauksen taikaa?

Englantilainen Phillipa Ashley (s. 1971) on kirjoittanut lähes 30 romaania. Joulua pakoon on toinen häneltä suomennettu romaani. Bazar on julkaissut Ashleyltä aiemmin Unelmien joululoman. Ashley asuu Staffordshiressa insinöörimiehensä ja tyttärensä kanssa.
ISBN
9789524038799
Språk
Finsk
Vekt
362 gram
Utgivelsesdato
12.11.2025
Forlag
bazar
Antall sider
395