Gå direkte til innholdet
Islam ja Suomi
Spar

Islam ja Suomi

Maahanmuutto ja islam ovat herättäneet paljon keskustelua, niin Suomessa kuin Euroopassakin. Mistä maahanmuutto johtuu ja miten sitä perustellaan? Miksi niin monet musliminaiset käyttävät huivia, miksi muslimit eivät syö sianlihaa ja mitä merkitystä tällaisilla tavoilla on suomalaiselle yhteiskunnalle? Vai onko niillä mitään merkitystä? Minkä puolesta muslimi-fundamentalistit taistelevat ja miten heidän taistelunsa liittyy islamiin?

Kirja käsittelee muslimien maahanmuuton seurauksia suomalaiselle yhteiskunnalle. Sen vaikutuksia demografiaan, politiikkaan, talouteen sekä siihen mitä suomalaisuudella ja eurooppalaisuudella yhä monikulttuurisemmassa tulevaisuudessa ylipäänsä tarkoitetaan.

Kirja on ensimmäinen yleisesitys muslimien maahanmuutosta ja sen vaikutuksesta suomalaiseen yhteiskuntaan.

Tapio Holopainen on yhteiskuntatieteiden maisteri ja humanististen tieteiden kandi, joka on ollut työnsä puolesta useita vuosia maahanmuuton kanssa tekemisissä.
Undertittel
Huomioita 2000- luvun maahanmuutosta ja sen seurauksista
ISBN
9789529377398
Språk
Finsk
Vekt
275 gram
Utgivelsesdato
1.1.2018
Antall sider
235