Gå direkte til innholdet
Interkulturellt ledarskap och verksamhetsutveckling
Spar

Interkulturellt ledarskap och verksamhetsutveckling

Integration och inkludering av olikheter är en viktig uppgift för ledare och chefer i det mångkulturella samhället, inte minst i arbetslivet. I den här boken förespråkas ett interkulturellt förhållningssätt, som medel och som mål, för att ta sig an de komplicerade och spännande utmaningar som det mångkulturella samhället bär med sig.

Interkulturellt ledarskap och verksamhetsutveckling har sin grund i vetenskap och beprövad erfarenhet, men innehållet speglar även författarens egna erfarenheter som forskare, ledare och handledare. Exempel på teman som diskuteras i boken är:

• interkulturalitet som tanke- och värderingssystem

• interkulturella kvaliteter och kompetenser

• interkulturalitet och organisationskultur

• interkulturalitet som princip för verksamhetsutveckling

Boken vänder sig till studerande på ledarskaps- och chefs-utbildningar, och den är även relevant som fortbildnings-litteratur för verksamma ledare. Men det rör sig inte om en enkel manual, utan i första hand är boken ett försök att inspirera läsaren att problematisera och tänka vidare kring ledarskap och dess roll i en globaliserad och mång-kulturell värld.
Opplag
1
ISBN
9789144154824
Språk
Svensk
Vekt
230 gram
Utgivelsesdato
6.8.2021
Antall sider
144