Gå direkte til innholdet
Inkluusio onnistuu!
Inkluusio onnistuu!
Spar

Inkluusio onnistuu!

Les i appen vår eller last ned
Inkluusio on vain kaunis ajatus! Inkluusio ei onnistu nykyisillä resursseilla! Pienryhmät takaisin! Keskustelu inkluusion ympärillä käy kuumana.

Tässä teoksessa määritellään inkluusioon liittyvät keskeiset käsitteet ja yhdistetään uusinta tutkimustietoa konkreettisiin ehdotuksiin inklusiivisen toimintakulttuurin luomiseksi. Ratkaisuja etsitään paitsi koulun eri toimijoiden näkökulmista myös erityisesti jokaisen oppilaan yksilöllisten tarpeiden näkökulmasta. Opettajalla on mahdollisuus käyttää osaamistaan sellaisen ryhmäkulttuurin luomisessa, jossa jokainen saa olla oma itsensä omine yksilöllisine piirteineen.

Avaa tämä kirja ja saat tietää, miten inkluusio voi onnistua! Kirja on hyödyllistä luettavaa opettajille ja muille alan ammattilaisille, opettajaksi opiskeleville, huoltajille sekä päättäjille.

FT (KM, LO, AO, ELO) Anni Loukomies toimii Helsingin yliopistossa Viikin normaalikoulun luokanopetuksen lehtorina, opettajankouluttajana ja tutkijana sekä vierailevana tutkijana Johannesburgin yliopistossa Etelä-Afrikassa. Hänellä on yli kahden vuosikymmenen kokemus opettajan työstä. KT (KM, LO) Sonja Laine toimii Helsingin yliopiston Viikin normaalikoulun luokanopetuksen lehtorina. Hänellä on pitkä työkokemus niin opettajana, opettajankouluttajana kuin tutkijana.
ISBN
9789523704428
Språk
Finsk
Utgivelsesdato
14.8.2023
Tilgjengelige elektroniske format
  • Epub - vannmerket
Antall sider
323
Les e-boka her
  • Adlibris app
  • Lesebrett
  • Datamaskin