Gå direkte til innholdet
Inkerin diktaattorit
Spar

Inkerin diktaattorit

Forfatter:
innbundet, 2026
Finsk
Ketkä todella hallitsivat Inkeriä Venäjän vallankumouksen jälkeisinä vuosikymmeninä? Jesse Hirvelän Inkerin diktaattorit paljastaa unohtuneen tarinan Suomesta paenneista punaisista, jotka nousivat Leningradin alueen suomalaiseksi eliitiksi ja käyttivät inkeriläisiä välineinä Neuvosto-Suomen luomiseksi.

Teos tuo esiin uutta tietoa inkerinsuomalaisten vaiheista, Leningradin suomalaisyhteisön noususta ja sen tuhosta. Miksi punaiset edistivät kohtalokkaaksi osoittautunutta suomalaismielistä toimintaa? Mitä suomalaisten sisäpiirissä tapahtui Stalinin vainojen alkaessa ja syytösten renkaan kiristyessä?

Inkerin diktaattorit on vaikuttava kertomus vallasta, ideologiasta ja ihmisistä suurvaltapolitiikan puristuksessa.

Jesse Hirvelä on valtiotieteiden tohtori. Hän on tutkinut Suomen ja Neuvostoliiton historiaa ja työskennellyt Kansallisarkiston Suomalaiset Venäjällä 1917-1964 -tutkimushankkeessa.
Undertittel
Leningradin suomalaiset kommunistit 1918-1938
ISBN
9789524271042
Språk
Finsk
Vekt
446 gram
Utgivelsesdato
24.8.2026
Antall sider
350