Gå direkte til innholdet
Ilman aikomusta osua
Spar

Ilman aikomusta osua

"Minun on vaikea kutsua itseäni runoilijaksi", venezuelalainen Rafael Cadenas on sanonut. Toista mieltä ovat olleet monet lukijat ja kriitikot - ja palkintoraadit, uusimpana osoituksena Cadenasille vuonna 2015 myönnetty merkittävä Federico Garcia Lorca -palkinto.

Cadenasin tuotantoa leimaa epäilevä ja etsivä suhde sanoihin. Varhemmissa teksteissä se ilmenee surrealistissävyisinä, usein angstisina ja sattumanvaraisuuttaan alleviivaavina kuvina. Myöhemmin sävyt tyyntyvät ja avartuvat, ja runo hakeutuu kristillisen, zeniläisen ja tao-mystiikan lähteille.

Ilman aikomusta osua esittelee vahvan runoilijan Jukka Koskelaisen kattavana suomennosvalikoimana, jonka päättävät merkinnät Ristin Pyhästä Johanneksesta.
Undertittel
Runoja
ISBN
9789522156570
Språk
Finsk
Vekt
190 gram
Utgivelsesdato
1.1.2016
Forlag
Ntamo
Antall sider
121