
Hybridernes paradis
Sådan afsluttes et digt i Peter Laugesens bog Yak og Yeti (Laugesen 2012:57). Sekvensen indrammer med bidsk og kritisk snert ganske fint, hvad Hybridernes paradis handler om: litteraturens evne til ubesværet at gå i spagat hen over informationsfelter af stor volumen, uensartethed og kompleksitet.
Laugesen angriber denne spagatøvelse; den er »en selvfølge/ og det argeste bavl«. Men samtidig understøtter han modellen gennem en neologisme - det småtte. Den uofficielle bøjning forstørrer netop den perifere, nære, banale halvdel af flosklen om det store i det små og fremmaner på den måde en symmetrisk hybridform.
Hybridernes paradis er et citatspækket studie i denne smidighed, sådan som den kommer til udtryk først og fremmest hos Peter Laugesen og Per Højholt. Endvidere påvises de to forfatterskabers indvirkning på tre yngre forfattere: Peter Adolphsen, Ursula Andkjær Olsen og Lone Hørslev. Alle deler de en digterisk ambition om ikke at skære fra og i stedet få det hele med – ikke mindst det småtte.
- Undertittel
- Peter Laugesen, Per Højholt og deres elever
- Forfatter
- Søren Langager Høgh
- Opplag
- 1
- ISBN
- 9788776746148
- Språk
- Dansk
- Vekt
- 451 gram
- Utgivelsesdato
- 16.10.2012
- Forlag
- -
- Antall sider
- 237
