Gå direkte til innholdet
Hobbiten : eller Bort och hem igen
Spar

Hobbiten : eller Bort och hem igen

Den lille hobbiten Bilbo Secker dras av trollkarlen Gandalf grå med på äventyr tillsammans med tretton dvärgar, ledda av den sturske Thorin Ekensköld. De ska röva bort en stor guldskatt som vaktas av den eldsprutande draken Smaug.

På vägen stöter de på ruskiga troll och vättar, men också hjälpsamma varelser som alver, jätteörnar och den store Beorn. Bilbo träffar också den slemmige Gollum som håller till i en mörk grotta uppe i bergen. Gollum utmanar Bilbo på en tävling och blir där av med sin magiska osynlighetsring. En ring som kommer att spela en viktig roll i berättelsen.

Hobbiten nyöversattes 2007 av Erik Andersson och John Swedjemark.

J.R.R. Tolkien (1892-1973) var språkforskare vid Oxford, men har blivit en av världens mest kända författare genom sina böcker om Midgård, framför allt Hobbiten (1937) och Ringarnas herre (1954-55) som med tiden bara blivit mer och mer populära.

Illustratør
Johan Egerkrans
Opplag
2
ISBN
9789113084893
Språk
Svensk
Vekt
307 gram
Utgivelsesdato
28.8.2019
Forlag
Norstedts
Antall sider
276