Gå direkte til innholdet
Hjemsøgt
Spar

Hjemsøgt

Forfatter:
innbundet, 2025
Dansk

Der er så yndigt ude på landet … Eller er der? 

Bent Haller tager i romanen ”Hjemsøgt” læseren med til et landbrug i opbrud. På det nordjyske gods Storvængegård har slægten Vænge gennem 300 år været en af de storbedrifter, der har opbygget det danske land. Men mørke skyer samler sig over slægtens nuværende overhoved, Ulrik Christian Vænge. Han lever i et kærlighedsløst ægteskab, og kæmper med at få økonomien til at hænge sammen mens han nervøst bemærker hvordan jorden under hans ledelse udpines og forsures. 

Da hans hustru bliver dødeligt syg, møder han sygeplejersken Abigail på hospitalet og forelsker sig hovedkulds. Men er der en vej ud af slægtens kløer for en mand som Ulrik?

Bent Haller (1946) er født i Bangsbostrand ved Frederikshavn og er forfatter til over 100 romaner for børn, unge og voksne, der har indbragt mange priser.

Forfatter
Bent Haller
Opplag
1
ISBN
9788727174372
Språk
Dansk
Vekt
697 gram
Utgivelsesdato
2.4.2025
Antall sider
350