
Hissen
Läskiga huset är en spännande och lite kuslig serie av Mårten Melin, som är expert på att väcka läslust hos barn och unga. Stina Hjelms teckningar i seriestil fångar effektfullt den skräckfyllda mystiken som dyker upp mitt i vardagen.
I del 6 möter Jina en spöklik pojke i hissen till sitt hus. Han har gammaldags kläder, och gråter högt. Varför är han så ledsen, och hur kan han få ro?
Om Läskiga huset – Soprummet:
En briljant historia om vampyrer i vardagsverkligheten. (…) En riktigt spännande och bra bok för nybörjarläsaren med härliga bilder. Soprummet kan läsas fristående, men tillsammans skapar berättelserna i serien om det läskiga huset en helhet. Kanske ett hus som man skulle vilja flytta in i ... eller inte. Helhetsbetyg 5 av 5.
Agneta Warheim, BTJ-häfte nr 19/22
- Forfatter
- Mårten Melin
- Illustratør
- Stina Hjelm
- Alder
- 9-12 år
- Opplag
- 1
- ISBN
- 9789179878382
- Språk
- Svensk
- Vekt
- 130 gram
- Utgivelsesdato
- 13.1.2023
- Forlag
- Nypon förlag
- Antall sider
- 39
