Gå direkte til innholdet
Himlen är vackrast med lagom mycket moln
Himlen är vackrast med lagom mycket moln
Spar

Himlen är vackrast med lagom mycket moln

Les i appen vår eller last ned
»Glöm växlande molnighet och svaga vindar. Nu är det ångande heta värmeböljor och våldsamma känslostormar i prognoserna. Åtminstone när Nils Holmqvist presenterar vädret.«
Aftonbladet

Att under sin livstid uppleva stormar, värmeböljor, skyfall, otaliga lågtryck och högtrycksryggar utan att förstå hur de blir till är inget sätt att leva. Men låt oss inte stanna vid att förstå, låt oss också uppskatta vädret, himlen och molnens ständigt föränderliga skönhet.

Himlen är vackrast med lagom mycket moln är en pedagogisk, poetisk och humoristisk berättelse om allas favoritsamtalsämne nummer ett - vårt kära väder!

*

Nils Holmqvist är meteorolog på SVT. Han studerade vid Lunds och Köpenhamns universitet och har efter examen arbetat flera år på SMHI. Enligt honom själv kan en klarblå himmel kännas naken och steril och precis som bokens titel lyder, föredrar han en himmel med lagom mycket moln.
Illustratør
Martin Ander
ISBN
9789188123480
Språk
Svensk
Utgivelsesdato
26.9.2016
Forlag
Volante
Tilgjengelige elektroniske format
  • Epub - vannmerket
Les e-boka her
  • Adlibris app
  • Lesebrett
  • Datamaskin