Gå direkte til innholdet
Hikikomorit
Spar

Hikikomorit

Forfatter:
Finsk
Lytt i appen vår eller last ned

”Viimeksi olen poistunut asunnostani kai vuonna 2011.”

Japanissa elää arviolta yli puoli miljoonaa hikikomoria – äärisyrjäytyneitä nuoria, jotka ovat rakentaneet elämänsä netin ympärille ja hylänneet ulkomaailman. Useimmat hikikomorit eivät käy töissä, opiskele tai tapaa ystäviään, vaan valitsevat täydellisen eristäytymisen.

Hikikomori-ilmiö ei ole ainoastaan japanilainen ongelma, vaan se on rantautunut myös Suomeen. Maan ”hikkyillä” on oma keskustelupalstansa, jossa vallitsee omat sääntönsä ja arvonsa. Mitä hikikomoreiden seinien sisällä todella tapahtuu, ja mitä uhkia äärimmäinen eristäytyminen voi aiheuttaa yksilölle ja yhteiskunnalle?

Useita tietokirjoja internetistä kirjoittanut FT Ari Haasio sukeltaa hikikomoreiden maailmaan keskustelupalstojen ja syrjäytyneiden suomalaisnuorten haastatteluiden kautta. Teos tarjoaa syväluotaavan katsauksen ilmiöstä sekä apukeinoja kasvavan ongelman ratkaisemiseksi.

Forfatter
Ari Haasio
ISBN
9788727268354
Språk
Finsk
Utgivelsesdato
22.10.2025
Tilgjengelige elektroniske format
  • MP3 - i en fil
  • MP3 - i avsnitt
  • Flash Stream
  • HTTP Stream
  • TSS Stream
Spilletid
2tim 48min
Lytt her
  • Adlibris app
  • Datamaskin