Gå direkte til innholdet
Fyra minuter
Spar

Fyra minuter

Forfatter:
Svensk
142,-

För det unga paret Veronica och Anders är flytten till Veronicas barndomsort, den småländska idyllen Dunvik, tänkt att bli en nystart, långt bort från storstadens stress. Men istället för att finna lugnet förvandlas deras liv allt mer till en mardröm.

Ett passagerarplan på väg från Salzburg till Arlanda försvinner från radarn i fyra minuter. Sedan störtar det på en potatisåker i Dunvik.

Byn skakas av händelsen och de boende samlas kring vraket. Men det är inte själva kraschen som lockar, det är något annat. Något i planet kallar på dem och snart börjar människor förändras på skrämmande sätt.

Något ombord på planet har överlevt. Något som är långt ifrån mänskligt.

Liksom Stephen King bemästrar Johan Ring konsten att kombinera blodisande skräck med stor igenkänning, helgjutna karaktärer och ett vardagsliv i fritt fall i sina texter.

Johan Ring är född 1978 i småländska Högsby, men bor numera i sydöstra Skåne med sin familj. Han har gett ut lyriksamlingen Det finns en varg där ute och den äter barn och novellsamlingen Mörkret i utkanten av stan, samt en rad skräcknoveller på Mix förlag. 2014 kom den hyllade kortromanen Den mörka fläcken, som var en del av MIX digitala satsning Efter stormen, om en fiktiv härdsmälta i Oskarshamns kärnkraftverk.

Forfatter
Johan Ring
Opplag
1
ISBN
9789187671135
Språk
Svensk
Vekt
310 gram
Utgivelsesdato
29.4.2015
Antall sider
258